Çikolatalı Pasta İçin Erdoğan için yorumlar kapalı

Çikolatalı Pasta İçin Erdoğan

cikolata

Genç Siviller’i oluşturan ekip yola 2000 yılında 19 Mayısları Stadyumlardan kurtarın bildirisiyle çıktı.

Erdoğan liderliğindeki AKP iktidarı, 2012 yılında 19 Mayısları stadyum törenlerinden kaldırdı.

Genç Siviller adını ise 2006 yılında Kürt sorunuyla ilgili yazdığımız bildiriyle aldık.

Erdoğan 30 yıllık savaşı bitirdi, Kürt meselesine siyasi çözüm için müzakereleri başlattı.

Genç Siviller, 27 Nisan 2007 e-muhtırasına  verdiği tepkiyle adını duyurdu.

Erdoğan ve iktidarı 2011 yılında askeri kışlasına, “asker ne der” sorusunu da tarihin çöplüğüne gönderdi.

Genç Siviller, 2008’de Ermenistan’a gitti, 1915 ile yüzleşilmesi için bildiriler yayınladı, “Özür Diliyorum” kampanyasına destek verdi.

Erdoğan, 2014 yılında 99 yıl sonra Başbakan olarak 1915 için taziye yayınladı.

Genç Siviller 2010 referandumunda “Yetmez Ama Evet” kampanyasını yürüten kurumlar arasında yer aldı.

Erdoğan iktidarında Kenan Evren müebbete mahkum edildi. 28 Şubatçılar yargı önüne çıkarıldı, sivil anayasa için masaya oturuldu. Daha fazlası Evetlerimizin tam aksine yargıyı ele geçiren paralel yapıyı tasfiye için düğmeye bastı.

Genç Siviller 2007’den beri başörtüsü yasağının kalkması için eylemler yaptı. 2008’de Üniversitelere Başörtülüsü Girme Rehberi yayınladı. Kamuda başörtüsünü savundu.

Erdoğan iktidarını önce üniversitelerde, ardından 2013’te kamuda başörtüsüne özgürlük getirdi.

Genç Siviller 2010’da “Göstere Göstere Hayır” kampanyasıyla 82 Anayasası’nın değiştirilmesini istedi, 42 ilde sembolik referandum düzenledi.

Erdoğan iktidarı sivil anayasa için Meclis’te komisyon kurdu. Sunduğu taslakta Atatürk’e atıf yapmadı. Türk milleti yerine, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını önerdi.

Genç Siviller 2009 yılında Yassıada’ya gitti ama adanın Demokrasi Adası ilan edilmesini istedi.

Erdoğan iktidarı 2013 yılında Yassıada’yı Demokrasi Adası yaptı.

Genç Siviller, Dersim Katliamı için özür dilenmesi, Andımızın kaldırılması, yer adlarının iade edilmesi için bildiriler yayınladı, kampanyalara katıldı.

Erdoğan, Dersim Katliamı için özür diledi, hükümeti Andımız’ı kaldırdı, yer adlarını iade etmeye başladı.

Genç Siviller, Türkiye’nin Suriye’de muhaliflerin, rejim karşıtlarının yanında yer almasını savundu, toplantılar düzenledi.

Erdoğan iktidarı, Suriye’de muhalifleri destekledi, Suriyeli mültecilere kapılarını açtı.

Ve Genç Siviller 2013’de BM sisteminin değişmesi için “Dünya Beş’ten Büyüktür” kampanyasını başlattı. Erdoğan  bu kampanyanın sloganını partisinin dış politika söylemlerinden biri yaptı.

Liste uzatılabilir.

Özetle, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Genç Siviller olarak, son 10 yılda dediklerimizin çoğunu yapan Erdoğan’ı desteklemeye karar verdik.

Erdoğan’ı desteklememek için de gerekçeler sıralanabilir. Uludere, kürtaj açıklamaları, Berkin Elvan’la ilgili sözleri, Soma’da yaşananlar, son afadersinli vahim cümle…

Ama hakkaniyet bir siyasi hakkında hüküm verirken performansına ve tarihteki bütün resme bakmayı gerektirir.

İşte bu yüzden biz diyoruz ki; Halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanlığı, “muhtar bile olamaz” denen, hapse atılan, 2007’de muhtıralar, mitinglerle Çankaya için adaylığı engellenen, 2009’da partisi kapatılmaya çalışılan, son olarak 17 Aralık darbe girişimini bastıran, eski Türkiye’nin üzerinden buldozer gibi geçip Yeni Türkiye’ye duble bir yol açmış Erdoğan’ın hakkıdır.

Ama Çankaya’da dediklerimizin geri kalanını da yapmak üzere. “Gerçekçi ol, mümkün olanı iste” diyen Genç Siviller’in aşağıdaki taleplerinin hayata geçmesi, önce ütopik bulunan ama sonra gerçekleştiren yukarıdakilerden daha zor olamayacaktır;

– BİRİNCİ GÖREV ANAYASA!: Atatürk’e veya herhangi bir ırka referans yapmayan sivil bir anayasa yapılsın.

– DÜNYA BEŞ’TEN BÜYÜKTÜR!: Sistemi sistem içinden eleştirmeye devam. BM Güvenlik Konseyi’ndeki beşli veto hakkının reforme edilmesi resmi dış politikamızın başlıklarından biri olsun.

– İNLERİNE GİRİLSİN!: Kemalist derin devletten sonra cemaatin paralel devleti de lağvedilsin. Suç işleyenler yargı önüne çıkarılsın.

– BARIŞ İÇİN AF!: Siyasi tutuklulara genel af çıksın. PKK’lıların dağdan siyasete girişinin önüne açılsın.

– ANADİLDE EĞİTİM!: Resmi okullarda anadilde eğitimin önündeki engeller kaldırılsın. Özel okullarda anadilde eğitimi teşvik için devlet kredi versin.

– DEHLİZLERE BIRAKILMASIN! Uludere ve Hrant Dink dosyaları Ankara’nın karanlık dehlizlerine bırakılmasın. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu toplumsal vicdanı tatmin edecek bir soruşturmayla gerçeği ortaya çıkarsın.

– YOLSUZLUĞA SIFIR TOLERANS! Kamu harcamaları, siyasi partilerin hesapları şeffaflaşsın.

– ÇİRKİN BİNALAR YIKILSIN! Çirkin şehirlerimizi güzelleştirmek, kentsel dönüşümü Türkiye’ye yaymak Çankaya’nın birincil gündemlerinden biri olsun. TOKİ’nin yeni çirkin binalar yapması engellensin.

– ADEM-İ MERKEZİYET! Yerel yönetim reformu bir an önce yapılsın, merkezi iktidar yetkilerini yerele kaydırsın, cumhurbaşkanlarından sonra valiler de seçimle gelsin.

– DİNİ HAYATA ÖZGÜRLÜK!: Tekke ve Zaviye Kanunu lağvedilsin. Tekkeler, dergahlar açılsın, devlet cemevlerini ibadethane olarak tanısın. Heybeliada Ruhban Okulu bizzat Cumhurbaşkanı tarafından açılsın.

– BAŞÖRTÜLÜ HAKİM, POLİS, ASKER!: Kamuda başörtüsüne konan sınırlar kaldırılsın.

– 1915 İÇİN ÖZÜR! 1915 Ermeni Soykırımı’nın 100. Yılında devlet Ermenilerden  özür dilesin. Diasporadaki Ermenilere vatandaşlık verilsin.

– EĞİTİME ÖZGÜRLÜK! Tevhid-i  tedrisat kanunu kaldırılsın, herkes çocuğuna istediği eğitimi versin.  YÖK koordinasyon kurumu olsun ve üniversitelerde İnkılap Tarihi dersleri kaldırılsın.

– SURİYELİLERE VATANDAŞLIK! Türkiye, Suriye politikasından geri adım atmasın, Suriyeli mültecilerden isteyenlere vatandaşlık verilsin.

– KÜRDİSTAN’I TANI! Eğer Irak’ta Kürdistan özerk yönetimi bağımsızlığı ilan ederse ilk tanıyan Türkiye olsun.

– ATATÜRK TABUSUNA SON! Atatürk koruma kanunu kaldırılsın. Devlet Atatürk ve Latife Hanım’ın evraklarını halka açsın.

– ÇANKAYA HALKA AÇILSIN! Çankaya Köşkü halka açılsın, Erdoğan frak giymesin, Cumhurbaşkanlığı yemin metni demokratikleştirilsin, yemin töreni halka açık bir törenle köşkün bahçesinde yapılsın.

Beş yılda bunlar da yapılırsa Türkiye de çikolatalı pasta kıvamında bir Türkiye olur.

Bunları yapma ihtimali olan tek lider Erdoğan’dır.

Çikolatalı pasta kıvamında bir Türkiye ümidi için biz de Erdoğan diyoruz….

Filed in: Bildiriler, Manşet Tags: 

Güncellemeleri al

Bu yazıyı paylaş!

Related Posts

© 2020 Genç Siviller. All rights reserved.