0

Dünya Beş’ten Büyüktür kampanyası hakkında çıkan yalan haberler üzerine…

logoGenç Siviller’in yürüttüğü Dünya Beş’ten Büyüktür Kampanyası hakkında bazı medya organlarında yalan ve iftiralardan oluşan “haberler” çıkmıştır. Aşağıdaki açıklama bu “haberleri” hiçbir teyit almadan yapan şahıslara da mahkeme üzerinden tekzip olarak gönderilmiştir.
1-Dünya Beş’ten Büyüktür kampanyası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ya da AKP’nin değil, Genç Siviller’in başlattığı bir kampanyadır. Başbakanlığı sırasında kampanya hakkında bilgi vermek için görüştüğümüz Sayın Erdoğan, bize de referans vererek bu slogana sahip çıkmış ve pek çok konuşmasında dillendirmiştir. Ama slogan ve fikir Genç Siviller’e aittir.
2- Genç Siviller, BM’nin 70. Kuruluş yıldönümü olan 2015’te BM Güvenlik Konseyinde 5 daimi üyenin veto hakkına karşı uluslararası bir kampanya örgütlemektedir. Bu kampanya için kaynak, Gençlik Spor Bakanlığı’nın ilanla duyurulan, herkese açık olan fon programlarına sunduğumuz projenin kabul edilmesiyle elde edilmiştir.
3-Kampanyanın startı BM Yıllık Genel Kurulu’nun yapıldığı sırada 26 Eylül 2014’te New York’taki basın toplantısıyla verilmiştir. Aynı anda kampanyanın manifestosu Washington Post, Guardian ve Le Monde’a verilen ilanlarla duyurulmuştur.
4- New York’taki basın toplantısının PR’ı ve gazete ilanlarının satın alınması için Türkiye’de pek çok STK ve şirkete de hizmet veren Türkiye kökenli Alpaytac şirketiyle anlaşılmıştır. Şirketin aynı zamanda Türkiye Büyükelçiliği’ne hizmet vermesinin bizim anlaşmamızla hiçbir ilgisi yoktur. Yazınızda manipülasyona açık bir cümle içinde Genç Siviller’in bütçesiymiş gibi anlaşılan miktar Türkiye Büyükelçiliği’nin şirketle yaptığı yıllık anlaşmanın bedelidir. Bu miktarın ve bu anlaşmanın Genç Siviller’le hiçbir alakası yoktur.
5- Genç Siviller New York’taki basın toplantısının ve gazete ilanlarının bedelini bu proje için aldığı fonlarla ödemiştir. Bu proje için alınan fonlar, başka bir iş için kullanılmadığı gibi, Genç Siviller’e bu fonlardan herhangi bir kaynak aktarılmamış, herkesin gönüllü olarak çalıştığı projede hiçbir Genç Siviller üyesi bu fonlardan tek bir kuruş almamıştır. Kampanyanın görsel malzemelerini ve ilanlarını hazırlayan Alamet-i Farika reklam ajansı da tamamen gönüllü olarak kampanaya katkı yapmıştır.
6- Ceren Kenar bu projenin koordinatörü değildir. Bu kampanyaya bir Genç Siviller üyesi olarak gönüllü olarak destek vermiş, New York’taki basın toplantısında hazır bulunmuştur.
7- Proje, 2015 yılı içerisinde de toplantılar, reklam kampanyalarıyla devam edecektir. Dünya Beş’ten Büyüktür uluslararası bir kampanyadır ve BM konusunda çalışan pek çok sivil toplum örgütüyle koordineli olarak çalışmaların yürütülmesi amaçlanmaktadır. Genç Siviller kampanyayı sürdürmek için sivil toplum örgütlerinin projelerine açık özel ve kamu fonlarına başvurular yapmaya devam etmektedir.
Bu açıklamaya köşenizde yer vermeniz yanlış anlamaların giderilmesi, küresel karar alış mekanizmalarının demokratikleşmesini amaçlayan bir kampanyanın mesnetsiz iddialarla karalanmasını engelleyecektir.
Açıklamaya ya da düzeltmeye köşenizde yer vermezseniz, hukuki yollara başvurularak tekzip metni olarak tarafınıza gönderilecektir.

Genç Siviller Derneği adına Başkan Mehmet Ali Güveli
Dünya Beş’ten Büyüktür Kampanyası Koordinatörü Beybin Somuk

Filed in: Bildiriler, Manşet, Son Haberler Tags: 

Güncellemeleri al

Bu yazıyı paylaş!

Related Posts

Leave a Reply

Submit Comment
© 2020 Genç Siviller. All rights reserved.