0

Galiba bu sefer olacak!

Genç Sivillerin de destekleyenleri arasında yer aldığı KEKİK (Kenan Evren’i Koruyanları İzleme Komitesi) 12 Eylül darbecileri hakkında suç duyurularına bakacak olan savcıya destek mektubu gönderdi. Galiba bu sefer

Sayın Savcı Murat Demir

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı

Ankara

Sayın Savcı,

Kenan Evren ve arkadaşları 12 Eylül 1980 darbesiyle sayısız miktarda insanlığa karşı suç işledi.

Milli Güvenlik Konseyi adlı darbe örgütünü oluşturan beş general; haksız gözaltı, tutuklama, işkence, dışkı yedirme, taciz etme, cinsel saldırıda bulunma, tecavüz etme, cinayet işleme emirleri verdi.

Bunu bir plan dahilinde yaptılar. Bugün Balyoz Darbe Planı’nın ilham kaynağı olan Bayrak Harekât Planı’nı hazırladılar. Şartların olgunlaşmasını beklediler. Bu olgunlaşmayı hızlandırmak için fiilen müdahale ettiler.

Darbeden sonra gencecik insanları “bir sağdan bir soldan” astılar. Masumların canına tasallut ettiler. Aydınların, emekçilerin, öğrencilerin hayatını kararttılar.

Bu insanlık dışı uygulamalar, yapanların yanlarına kâr kalamaz. Mezara gözü açık giden insanların yaşadığı insanlık dışı işkenceleri sırtında bir kambur gibi taşıyanlar, kanunda yazılı cezalara çarptırılmalıdır. İşlediği insanlık dışı suçlar Kenan Evren’in yanına kâr kalırsa, insanlar acılarıyla başbaşa kalır. Vicdanlar buna isyan eder.

Bizler, fiilî imkânsızlık nedeniyle 30 yıldır beklettiğimiz şikâyet dilekçesini, darbecileri koruma kalkanı kalktıktan sonra bir saniye bile bekletmeden savcılığa verdik.

Dosyamızı an be an takip ettik. Bir gelişme olmayınca, toplanıp adliyeye gittik, savcıyı göreve davet ettik. Olmadı, yine toplandık Adalet Bakanı’nın bir seyler yapmasını istedik, kendisinden söz aldık. Ama bakıyoruz ki, şikâyet dilekçemizi verdiğimiz tarihin üzerinden 7 ay geçmiş, Kenan Evren’in ifadesi hâlâ alınmamış.

Kenan Evren hakkındaki bütün dosyaların Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda toplandığını Adalet Bakanı’ndan öğrenmiştik. Dün basında çıkan haberlere gore Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, Kenan Evren ve darbeci arkadaşları hakkındaki soruşturmaya size atamış.

Şimdi sizin Kenan Evren’in ifadesini almanızı bekliyoruz.

Askerî darbe teşebbüsü yapmaktan sanık kişiler Silivri’de yatarken, askerî darbeyi fiilen yapmış ve bunca masumun kanına girmiş olan Kenan Evren ve arkadaşlarının ifadesini almayı artık geciktirmeyiniz.

Bütün Türkiye arkanızdadır.

Saygılarımızla.

KEKİK (Kenan Evren’i Koruyanları İzleme Komitesi)

Filed in: Ortak İşler, Son Haberler

Güncellemeleri al

Bu yazıyı paylaş!

Recent Posts

© 2020 Genç Siviller. All rights reserved.