0

GLADIO’yu Çökerten Savcı Casson Türkiye’de

İtalyan Derin Devleti GLADIO’yu çökerten efsanevi savcı Felice Casson’un açılış konuşmasını yaptığı Hukuk, Devlet, Derin Devlet Sempozyumu Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Türkiye’de bu konuda yazan, araştırma yapan, çalışan; siyasetçi, gazeteci ve aydınların da müzakereci ya da konuşmacı olarak yer aldığı etkinlik medyada geniş yer buldu.

İtalya’nın derin devletle mücadelesinde ortaya çıkan tecrübelerin ilk ağızdan paylaşıldığı, Susurluk ile başlayan sürecin çok önemli bir aşamasına gelindiği bu günlerde, Türkiye Ergenekon’dan çıkabilecek mi sorusuna cevap arandığı Sempozyum’a yoğun ilgi oldu.

Genç Siviller adına yapılan kısa konuşmanın ardından Ali Bayramoğlu’ tarihsel süreci ve geldiğimiz noktayı çok iyi özetleyen bir sunuş konuşması yaptı. Ardından kürsüye gelen Felice Casson İtalya deneyimini verdiği çarpıcı örnekler ile dinleyicilere aktardı.

Daha sonra müzakere oturumuna geçildi. Yasemin  Çongar’ın yönetiminde gerçekleşen müzakere oturumunda Hasan Cemal, Ömer Laçiner, Engin Cirmen Casson’un konuşmasını müzakere etti.

Öğleden sonraki oturum’da ise Susurluk’tan bu yana yaşanan süreç iki deneyimli gazetecinin bakış açısıyla değerlendirildi. Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Ayşe Kadıoğlu’nun oturum başkanı olduğu panelde Milliyet’ten Belma Akçura, Taraf’tan Mehmet Baransu konuştu.

Etkinlikle ilgili çıkan haberlerden bazıları

http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Categoryid=1&Newsid=175185
http://arsiv.sabah.com.tr/2008/04/28/haber,B9DE249697B646F0939528BF8FA2BE4C.html
http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=521497&Kategori=guncel&ver=07
http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=8794778

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=681931&keyfield=636173736F6E

Teşekkürler
Etkinliğimizi yapacak yer bulamadığımız bir anda tereddüt etmeden bize bu imkanları sunan Bilgi Üniversitesi’ne, en başta da Erol Katırcıoğlu’na,

Sempozyuma, Proje danışmanı olarak önemli bir destek veren Ali Bayramoğlu’na,

Zamanını ayırıp gelen tüm konuşmacılara ve katılımcılara,

Sayın Casson ile iletişimimizi sağlayan İtalyan gazeteci arkadaşımız Mateo Maroni’ye,

Ve tabii ki bir yıldır temas halinde olduğumuz, yoğun bir seçim maratonunu henüz geçiren ve Venedik senatörü olarak yeniden seçilen Sayın Casson’a çok teşekkür ediyoruz.

Filed in: Basında Biz, Biz Kimiz?

Güncellemeleri al

Bu yazıyı paylaş!

Recent Posts

© 2019 Genç Siviller. All rights reserved.