İsrail Yokken Sinagog Vardı! için yorumlar kapalı

İsrail Yokken Sinagog Vardı!

Edirne, Selanik ve İstanbul ile Osmanlı İmparatorluğu’nun güzel ve değerli renklerinden ve vazgeçilmez bileşenlerinden olan Yahudi kültürünün ana yerleşim yerlerinden biriydi. 20. yy’un başında 20,000’i aşan Yahudi nüfusundan, 21. yy’ın başında iki kişi kaldı. Avrupa’nın ikinci büyük Sinagog’u olan Edirne büyük Sinagog’u harabeye döndü, kentin ekonomisine can katan Yahudi vatandaşlarımız kaçtı, Edirne çoraklaştı, kültürel olarak fakirleşti.

Çünkü mevcut Edirne Valisi Dursun Şahin’in zihniyet yapısını paylaşan eski Türkiye zihniyeti, kökenleri Bizans dönemine uzanan Yahudiler’i kendi vatandaşı olarak görmedi. Hatta ve hatta onları düşman belledi. 1934 yılında tek parti diktatörlüğü sırasında bir devlet operasyonuyla, “Trakya olayları” olarak anılan utanç verici suçlara imza atıldı. Yahudiler’in evleri ve iş yerleri yağmalandı, kadınlara tecavüz edildi. Türkiye’de Nazizme sıcak bakan Kemalist devlet erkanı ve entelijansıya bu vahşeti hazırladı ve sonrasında bir sessizlik ile bu büyük günahı örtmeye çalıştı.

Abdülhamit’in fermanıyla yapılan Edirne büyük Sinagog’unu bir pazarlık malzemesi yapan, Yahudiler’e ve onlardan miras kalab dini kurumlara saygısızlık yapan Edirne Valisi Dursun Şahin ne İslam’dan, ne de demokrasiden bir şey anlamadığını ortaya koydu.

Hükümet Yahudiler’in el konulmuş mallarını iade ederken Sinagog kapatma tehditleri savuran bu vali Yeni Türkiye’nin valisi olmadığını gösterdi.

Kudüs’te saldırıya uğrayan Sinagog’a geçmiş olsun ziyareti yapan Filistinliler’den öğreneceği çok şey var bu valinin. Sinagoglar’ı yanan vatandaşları için fermanla Avrupa’nın en büyük ikinci Sinagog’unu yaptıran Sultan Abdülhamit’ten çıkaracağı çok ders var bu valinin. 1934 yılında yağmacı güruha karşı Yahudiler’i himaye etmeye çalışırken öldürülen jandarma onbaşısından alacağı çok feyz var bu valinin.


synagogue

Filed in: Etkinlikler, Manşet, Son Haberler Tags: 

Güncellemeleri al

Bu yazıyı paylaş!

Related Posts

© 2020 Genç Siviller. All rights reserved.